Pewnie nie ma osoby, która nie marzyłaby o posiadaniu własnych czterech kątów. Niemniej, każdy stoi w pewnym momencie przed dylematem kupna domu lub zbudowania go od podstaw. Choć powszechnie utarło się, że pierwsze z wymienionych rozwiązań jest droższe, to nie w każdym przypadku jest to tożsame z rzeczywistością. W związku z postępującą inflacją oraz wciąż wzrastającymi cenami materiałów, a także rosnącymi kosztami zatrudnienia firm budowlanych, nakłady finansowe potrzebne do budowy domu pokrywają się z tymi wymaganymi do zakupu gotowej nieruchomości. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji w kontekście wyboru czterech kątów na własność?

Dlaczego warto kupić gotowy dom?

Odpowiedź brzmi: z wielu powodów. Wyżej wspomniane aspekty finansowe wiążą się bezpośrednio z innymi czynnikami m.in. poświęconym czasem. Jak wiadomo stawianie budynku mieszkalnego to długi proces, w czasie trwania, którego ceny materiałów mogą ulec zmianie, a niewykluczone jest również wyniknięcie nieprzewidzianych zdarzeń powodujących opóźnień w postępie prowadzenia prac. W związku z tym planowane koszty inwestycji mogą wzrosnąć. W przypadku kupna gotowego domu cena nieruchomości znana jest od samego początku, a po podpisaniu umowy można zacząć planować przeprowadzkę.

Ponadto należy pamiętać, że stawianie budynku mieszkalnego od podstaw wiąże się z koniecznością załatwienia wszelkich formalności z tym związanych, nadzorowania prowadzonych prac czy też zakupu niezbędnych materiałów. Wszystkie z wymienionych czynności są niezwykle czasochłonne. W przypadku nabycia domu z rynku wtórnego lub pierwotnego można uniknąć tego problemu.

Jakie są zalety zbudowania domu?

Niewątpliwie większość osób jako jeden z najważniejszych powodów podaje możliwość postawienia budynku mieszkalnego według własnego, wymarzonego projektu lub dostosowania gotowego do własnych potrzeb. Niemniej, w obecnych czasach istnieje wiele w pełni wykończonych nieruchomości, które wykonane są w wielu różnorodnych stylach architektonicznych, więc prawdopodobieństwo znalezienia domu odpowiadającego wszelkim oczekiwaniom jest bardzo realnym rozwiązaniem. Czasami zdarza się również, że budynek mieszkalny posiada udogodnienia, o których nie było w pierwotnym zamierzeniu. Można tu choćby wskazać inteligentne systemy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także zastanowić się nad aspektami, które mają najwyższy priorytet i stanowią kluczowe oczekiwania względem nieruchomości.