Każdy z nas prędzej czy później staje przed bardzo ważnym dylematem w postaci wyboru odpowiedniego miejsca do życia. Często zastanawiamy się nad tym, czy zdecydować się na duże mieszkanie w mieście, czy jednak wybrać dom poza miastem. Za każdym z przedstawionych rozwiązań stoi bowiem bardzo dużo zalet, co z pewnością nie ułatwia wyboru. Ponadto w głowie zazwyczaj mamy wiele stereotypów dotyczących wymienionych możliwości m.in. duże opłaty za ogrzewanie (w kontekście domu) oraz brak prywatności (jeśli chodzi o mieszkanie w bloku). Bardzo często nie mają one żadnego pokrycia w rzeczywistości, dlatego też warto zapoznać się z argumentami przemawiającymi za każdym z podanych rozwiązań.

Duże mieszkanie w bloku – zalety i wady

Pierwsze, co zazwyczaj kojarzy się z mieszkaniem oraz pracą w mieście to brak miejsc parkingowych, a także codzienne stanie w korkach. Jednak to samo można powiedzieć w przypadku życia poza miastem i wykonywaniu obowiązków służbowych np. w jego centrum. W kontekście wad możemy także wymienić nieznajomość swoich sąsiadów (co zdarza się coraz częściej) czy też wysokie cen nieruchomości. Jednak tak naprawdę wszystko jest względne i rzecz uznawana za wadę dla kogoś innego będzie uznawana za zaletę. Dlatego też wśród argumentów przemawiających za dużym mieszkaniem w bloku często wymienia się wygodę, pod którą kryje się bliskość obiektów sportowych, centrów rozrywki czy też instytucji publicznych. Duże znaczenie ma również możliwość większego wyboru szkoły dla dzieci czy łatwiejszej zmiany miejsca pracy bez konieczności zmiany mieszkania.

Dom poza miastem – argumenty za i przeciw

Cisza i spokój to dwie najczęściej wymieniane cechy w kontekście wyboru domu poza miastem. Rozwiązanie to kojarzy się bowiem z niezakłóconym odpoczynkiem oraz czystą sielanką. Poza tym życie na przedmieściach to potencjalnie mniej zanieczyszczone powietrze niż w mieście, a także miejsce do posiadania dużego ogródka czy też własnego placu zabaw. Niemniej, sporym utrudnieniem mogą być codzienne dojazdy do pracy czy też duża odległość od sklepów spożywczych lub szkoły. Wadą dla niektórych osób może okazać się również konieczność samodzielnego zadbania np. o ogrzewanie.

Jednak tak naprawdę nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze - duże mieszkanie w bloku czy też dom poza miastem. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji czy też w sytuacji, w której się obecnie znajduje osoba poszukująca własnego miejsca do życia.