Wybór ścieżki zawodowej nie zawsze jest oczywisty i wiąże się z ukończonymi studiami czy też szkołą. Wiele osób szuka bowiem możliwości większych zarobków, a także wykonywania obowiązków służbowych związanych z zainteresowaniami czy też czymś, co po prostu sprawia przyjemność. Nie bez znaczenia jest również przyszłość danej branży. Mamy tu na myśli nie tylko możliwości rozwoju, ale też stabilne warunki zatrudnienia i świadomość, mówiąc kolokwialnie, że „zawsze będzie praca”. Dlatego też wiele osób decyduje się na zostanie agentem nieruchomości, gdyż jest to zajęcie, którego wykonywanie niesie za sobą sporo korzyści. Jakie trzeba mieć więc predyspozycje, żeby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami i czy to jest praca dla każdego?

Praca jako pośrednik nieruchomości - zalety

Kilka lat temu miała miejsce zmiana przepisów, która umożliwia zostanie agentem nieruchomości, każdemu, kto tak naprawdę chce się tym zajmować. Wcześniej wymagane było posiadanie kierunkowego wykształcenia i krajowej licencji, która uprawniała do wykonywania tego zawodu. Zmiana przepisów umożliwiła więc wielu osobom podążenie tą ścieżką kariery, a także otworzyła drogę do szeregu korzyści płynących z tytułu zatrudnienia na tym stanowisku. Pośrednicy często mogą liczyć bowiem na stosunkowo wysokie zarobki, a jedną z największych zalet tej pracy jest nienormowany czas wykonywania obowiązków służbowych. Poza tym praca jako agent to ciągły kontakt z ludźmi, co dla wielu osób ma niebagatelne znaczenie i może być tak samo zaletą, jak i wadą.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Choć wykształcenie kierunkowe oraz krajowa licencja nie są już wymagane to warto, by agent nieruchomości posiadał wiedzę związaną z branżą, by móc odpowiadać na pytania klientów dotyczące prezentowanych obiektów. Ponadto mile widziana jest znajomość przepisów obowiązującego prawa. Kwalifikacje jednak to jedno, drugie to kompetencje miękkie oraz cechy charakterologiczne. By zostać dobrym agentem nieruchomości, należy być przede wszystkim osobą elastyczną i dostosowywać się do zmieniających się warunków. Przydatne będą również wysoka komunikatywność, empatia oraz otwartość na ludzi, gdyż kontakt z drugim człowiekiem to podstawa tej pracy.