Jednym ze skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa jest znaczna podwyżka stóp procentowych. Wpłynęła ona na znaczący wzrost rat kredytów hipotecznych, przez co wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Aby pomóc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania, państwo przygotowało program Bezpieczny Kredyt 2%. Na czym ma on polegać i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Założenia programu Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% to jeden z dwóch głównych elementów programu „Pierwsze Mieszkanie”, ogłoszonego w grudniu 2022 roku. Ma on na celu ułatwić Polakom uzyskanie kredytu na zakup mieszkania lub domu, zakup działki budowlanej i budowę domu oraz dokończenie budowy. Z programu będzie można skorzystać od 1 lipca 2023 roku.

Program Bezpieczny Kredyt 2% umożliwi uzyskanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Przez 10 lat oprocentowanie kredytu będzie wynosić 2% plus marżę banku wyliczaną wzorem z ustawy. Resztę kwoty, a więc różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%, będzie dopłacać państwo.

Maksymalna wysokość kredytu, o jaki można się ubiegać w ramach programu Bezpieczny Kredyt, wynosi:

  • 500 tys. zł w przypadku jednej osoby,
  • 600 tys. zł w przypadku małżeństwa lub pary wychowującej co najmniej jedno dziecko.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o powierzchnię mieszkania lub domu oraz cenę za metr kwadratowy.

Kto będzie mógł skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Aby wziąć udział w programie Bezpieczny Kredyt 2%, należy spełnić kilka warunków. Kredyt będą mogły uzyskać osoby do 45. roku życia. Jeśli chodzi o małżeństwa i pary wychowujące co najmniej jedno dziecko, to kryterium wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna osoba.

Kredytobiorca musi mieć zdolność kredytową odpowiadającą kwocie kredytu, jaki chce uzyskać. Jej oceną zajmuje się bank udzielający kredytu. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. Osoby, które nie mają wystarczających środków na wkład własny, mogą skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Kredytobiorca oraz osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego nie mogą posiadać prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Ponadto kredytobiorca nie może być stroną umowy o kredyt hipoteczny zawartej w ciągu ostatnich 36 miesięcy, chyba że została ona rozwiązana na skutek odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Jeśli chcą Państwo skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%, aby kupić mieszkanie lub dom w Toruniu bądź okolicach, zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura nieruchomości. Współpracujemy z firmą doradczą, która wyszuka dla Państwa najatrakcyjniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.