Terminem „stare budownictwo” określa się wszelkie budynki mieszkaniowe powstałe przed latami 90. To więc zarówno kamienice, jak i bloki z ramy H oraz wielkiej płyty. Wiele osób uważa, że mieszkania w starym budownictwie trudniej sprzedać. Czy to prawda? Wcale nie – lokale w starszych budynkach od wielu lat cieszą się sporym powodzeniem wśród osób szukających własnego „M”. Wynika to z kilku czynników.

Lokalizacja

W centrach dużych miast nie powstaje zbyt wiele nowych bloków. Powód jest prozaiczny – zwyczajnie nie ma tam dla nich miejsca. Tymczasem mieszkania w starym budownictwie często znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji – w centrum miasta czy w pobliżu najszybciej rozwijających się dzielnic – dzięki czemu zapewniają łatwy dostęp do miejsc pracy oraz infrastruktury transportowej i społecznej.

Otoczenie

Na atrakcyjność starego budownictwa wpływa także jego otoczenie. Dawniej osiedla były planowane inaczej niż obecnie. Projektanci dbali o niezbędną infrastrukturę (sklepy, szkoły, przedszkola), strefy wypoczynku i zieleni oraz odległość między budynkami. Dzisiaj niestety nie jest to standardem – wielu deweloperów, chcąc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, buduje bloki bardzo blisko siebie i zaniedbuje infrastrukturę.

Cena

Na popularność mieszkań w starym budownictwie wpływa również ich cena. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkania w blokach z wielkiej płyty są tańsze niż porównywalne lokale z rynku wtórnego w nowym budownictwie. Różnica w cenie to nawet kilkadziesiąt procent. W przypadku mieszkań w kamienicach zwykle jest jednak inaczej – dzięki dobrej lokalizacji i unikalnym walorom architektonicznym osiągają najwyższe rynkowe ceny.

Potrzebujesz pomocy w sprzedaży mieszkania w starym budownictwie w Toruniu lub okolicach? Zgłoś się do nas. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku mieszkaniowym. Zadbamy o home staging i odpowiednie zdjęcia, a następnie stworzymy ogłoszenie, które przyciągnie potencjalnych nabywców i pozwoli Ci uzyskać możliwie najlepszą cenę.