Gdy dochodzi do momentu kupna własnych „czterech kątów”, wiele osób staje przed dylematem wyboru domu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Niewątpliwie każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje potencjalne wady i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Końcowy wybór uzależniony jest jednak od wielu czynników m.in. sytuacji finansowej lub mieszkaniowej, w której się aktualnie znajdujemy. Niemniej, warto poznać wszystkie za i przeciw zakupowi nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jakie więc argumenty przemawiają za każdą z możliwych opcji?

Zalety i wady zakupu domu z rynku pierwotnego

Decydując się na kupno nieruchomości prosto od deweloperów, mamy pewność, że wprowadzimy się do budynku, który nie będzie wymagać żadnych prac remontowych, a materiały, które zostały użyte, są nowe. Tyczy się to również wszystkich zakładanych instalacji. W związku z tym, że dom nie miał wcześniej żadnych lokatorów, urządzenie wnętrza przypadnie w udziale nam, co ma niebagatelne znaczenie dla osób, chcących zaaranżować przestrzeń we własnym, niepowtarzalnym stylu. Ponadto deweloper musi dać gwarancję na zakupione „cztery kąty”, co w przypadku np. uszkodzenia dachu może okazać się niezwykle pomocne. Nie można zapominać również o tym, że obecnie stawiane budynki mieszkalne od podstaw wyposaża się w najnowocześniejszą technologię pozwalającą na oszczędności oraz życie zgodne z ekologicznym podejściem.

Niestety do wad należy zaliczyć to, że domy z rynku pierwotnego są zazwyczaj droższe od tych pochodzących z rynku wtórnego, choć trzeba również zaznaczyć, że nie trzeba płacić podatku PCC, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Poza tym często zdarza się, że wszystkie najlepsze budynki mieszkaniowe są nabywane już na etapie inwestycji, co oznacza konieczność szybkiego podejmowania decyzji oraz błyskawiczne znikanie nieruchomości.

Zalety i wady zakupu domu z rynku wtórnego

Przede wszystkim jako argument przemawiające za skorzystaniem z tego rozwiązania należy wymienić możliwość wprowadzenia się praktycznie od zaraz, gdyż większość budynków mieszkalnych jest już umeblowana oraz zadbana. Nie bez znaczenia jest również cena, gdyż domy pochodzące z rynku wtórnego są tańsze niż ich odpowiedniki z rynku pierwotnego. Zazwyczaj takie budynki znajdują się również w okolicy z rozwiniętą infrastrukturą, czyli w miejscach, gdzie są sklepy, żłobki czy szkoły.

Chyba największym problemem występującym przy zakupie domu z rynku wtórnego jest fakt, że musimy zaakceptować to, w jaki sposób został on zbudowany i jakie materiały zostały użyte przy jego budowie. Oczywiście, pewne rzeczy da się zmienić, lecz remont oraz wymiana instalacji wiąże się z dodatkowymi kosztami, często bardzo sporymi.