Przeprowadzka do innego miasta, za mały metraż, otrzymanie nieruchomości w spadku, gdy mamy już inną – istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na sprzedaż mieszkania. Tylko jak to zrobić, aby szybko znaleźć kupca, a jednocześnie nie być stratnym? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na sprzedaż mieszkania.

Najlepszy okres na odsprzedaż mieszkania

Jak pokazują statystyki, najwięcej mieszkań sprzedaje się wiosną i jesienią. Na początku roku stabilizuje się sytuacja na rynku i wiele osób decyduje się kupić własne „M”. Rośnie równie sprzedaż mieszkań inwestycyjnych, głównie pod wakacyjny wynajem. Wzrost liczby transakcji jesienią związany jest z przyjazdami studentów i młodych ludzi poszukujących pracy. Choć większość takich osób wybiera wynajem, niektórzy decydują się na zakup nieruchomości, zazwyczaj kawalerki. Warto mieć na uwadze, że od wystawienia oferty do podpisania umowy sprzedaży mija od 90 do 130 dni, dlatego umieść ogłoszenie w internecie odpowiednio wcześniej.

Masz mieszkanie na sprzedaż w Toruniu lub okolicach i chcesz uzyskać za nie jak najlepszą cenę możliwie jak najszybciej? Zgłoś się do nas. Pomożemy Ci oszacować wartość nieruchomości, przygotujemy ją do sprzedaży oraz stworzymy odpowiednie ogłoszenie i zadbamy o jego promocję. Po znalezieniu kontrahenta wynegocjujemy najlepszą cenę i zadbamy o niezbędne formalności.

Odsprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia a podatek dochodowy

Odsprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19% od uzyskanego dochodu. Jest on naliczany od kwoty, którą udało się zarobić na transakcji, a nie od ceny nieruchomości. Z podatku zwolnieni są właściciele domów i mieszkań, którzy otrzymali je w spadku, a spadkodawca był ich właścicielem dłużej niż 5 lat.

Jeśli nie otrzymałeś domu lub mieszkania w spadku, możesz uniknąć płacenia podatku, korzystając z ulgi mieszkaniowej. Należy się ona każdemu, kto w ciągu maksymalnie 3 lat od dnia sprzedaży nieruchomości przeznaczy uzyskany dochód na tak zwane własne cele mieszkaniowe: zakup domu lub mieszkania, nabycie prawa spółdzielczego do lokalu czy spłatę kredytu hipotecznego.