Wynająć czy kupić mieszkanie? Przed trudnym wyborem stoi ogromna liczba osób, zwłaszcza młodych. Część z nich decyduje się spełnić marzenia o własnym lokum, inni jednak preferują jego wynajem od właściciela. W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań!

Kupno czy wynajem mieszkania - porównanie

Zakup mieszkania – zalety

Budowanie kapitału

Po okresie spłaty kredytu, kupione mieszkanie będzie naszą własnością. Własne lokum daje również możliwość jego wynajęcia i czerpania zysków od najemców. Zakup mieszkania może być też formą ochrony przed inflacją. Finansowe korzyści to jednak nie wszystko.

Większa swoboda

Posiadanie mieszkania na własność daje także nieograniczone możliwości aranżacji. Warto też podkreślić, że mieszkanie można sprzedać w dowolnym momencie, na przykład wtedy, gdy tylko zajdzie konieczność przeprowadzki.

Zakup mieszkania – wady

Koszty kredytu

Kluczową wadą zakupu mieszkania są koszty kredytu. Przykładowo, chcąc kupić mieszkanie za 350 tys. zł i mając 150 tysięcy zł wkładu własnego, musimy ubiegać się o 200 tysięcy zł kredytu. Zakładając, że okres jego spłaty wyniesie 30 lat, a oprocentowanie średnio 6%, w ostateczności do banku oddać będziemy musieli oddać kwotę o wiele wyższą. Jak widać, nawet duży wkład własny, przy długim okresie spłaty kredytu, nie uchroni nas przed ogromnymi kosztami. Do listy wydatków doliczyć musimy doliczyć również te okołokredytowe, jak opłaty notarialne oraz na wykończenie, które mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. To my poniesiemy też wszelkie koszty awarii i remontów.

Mniejsza elastyczność

Wbrew pozorom własne mieszkanie zmniejsza naszą elastyczność pod względem miejsca zamieszkania. Zanim spakujemy walizki i wyjedziemy do innego miasta lub nawet kraju, musimy wynająć bądź sprzedać mieszkanie.

Sprawdź: Mieszkania na sprzedaż w Toruniu

Wynajem mieszkania – zalety

Ograniczenie kosztów

Wynajem mieszkania ma też swoje zalety. Jedną z nich jest wolność od kredytu hipotecznego i wynikających z niego rat czy kosztów pobocznych. Przy wynajmie odpadają również wydatki związane z wykończeniem i wyposażeniem mieszkania. Odpadają również koszty utrzymania nieruchomości, w tym koszty naprawy i remontów. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy zainwestować w dowolny cel.

Większa mobilność

Mieszkanie na wynajem to również większa swoboda. Jeśli sytuacja osobista lub zawodowa zmusza nas do przeprowadzki, możemy zdecydować się na nią niemal w dowolnym momencie. W zależności od treści umowy z właścicielem lokalu, możemy zmienić miejsce zamieszkania w krótkim czasie. Przy własnym mieszkaniu sprawa się nieco komplikuje – musimy liczyć się z ponoszeniem kosztów utrzymania mieszkania lub poświęcić czas na jego wynajem.

Wynajem mieszkania – wady

Brak budowania własnego majątku

Wynajem mieszkania, podobnie jak jego zakup, ma też swoje wady. Największą z z nich jest konieczność comiesięcznej zapłaty właścicielowi kwoty, która może być równa lub wyższa potencjalnej kwocie kredytu. Wynajmując przez wiele lat, mieszkanie i tak nigdy nie stanie się naszą własnością. Zapracujemy w ten sposób na spłatę kredytu, zaciągniętego przez właściciela. W tym samym czasie moglibyśmy spłacać własne zobowiązanie wobec banku.

Ewentualne problemy z właścicielem

Sporym minusem może być też pełna zależność od właściciela. Ten może ograniczać nas w kwestii wprowadzania wszelkich udogodnień w lokalu. Konieczne jest też zwykle uzyskanie pozwolenia na wykonywanie drobnych przeróbek, zmianę wyposażenia czy prostych prac, takich jak wbicie gwoździa pod ramkę na zdjęcia. Najgorsze jednak są niespodziewane podwyżki czynszu lub nawet wypowiadanie umowy z dnia na dzień. Może się to okazać niezwykle problematyczne – zarówno ze względów czasowych, jak i finansowych. Koszty wynajmu w dużych miastach rosną w błyskawicznym tempie.

Sprawdź: Mieszkania do wynajęcia w Toruniu

Masz wątpliwości przed zakupem lub wynajmem mieszkania? Nie wiesz, jak wybrać odpowiednie lokum? Skorzystaj z pomocy specjalistów! Profesjonalną pomoc w wyborze lokum na wynajem lub na własność świadczą specjaliści z biura nieruchomości Partner Nieruchomości.

Polecamy również:
Kaucja przy umowie najmu